czwartek, 30 czerwca 2011

Sałatki na lato

Wakacje przyjdą dopiero za jakiś czas, a większość z nas już doświadczyła wysokich temperatur. Między innymi z tego powodu niektórym z nas nawet nie chce się włączać kuchenki czy piekarnika aby przygotować coś do jedzenia.Prostym rozwiązaniem problemu: „z chęcią bym coś zjadł, ale nie włączę kuchenki bo jest za gorąco” może być przyrządzenie sałatki. Sałatka jest mieszaniną warzyw lub owoców, podawaną na zimno, czasem również z rybą lub mięsem.
W restauracjach czy na przyjęciach sałatki serwowane są zazwyczaj jako przystawki przed większymi daniami, które mają pobudzić nasz apetyt. Jednak najważniejsze jest to, że bez względu na okazję, każdy z nas może przygotować taką sałatkę kiedy tylko zechce.
Zielone sałatki są chyba jedną z najpopularniejszych form tego dania. Takie zielone sałatki to na przykład sałatka greckasałatka kebabsałatka cezar i wiele, wiele innych. Generalnie składają się głównie z warzyw, ale każda zawiera w sobie liście jakiejś odmiany sałaty, zwykłej, rzymskiej czy lodowej ale nie tylko. Oprócz sałaty mogą to być zielone liście szpinaku, rukoli czy nawet kombinacja ich wszystkich.
Sałatka Grecka
Różne przepisy na sałatki sugerują nam dodawać bardzo różne warzywa, w odpowiedniej dla nas ilości. Mogą to być ogórki, pomidory, papryka, grzyby, marchewka, cebula, zielony groszek, fasola szparagowa czy rzodkiewki. Jako dodatków możemy użyć ziemniaki, makaron, ryż, oliwki czy kukurydzę. Jeżeli robimy taką sałatkę tylko dla siebie to tak naprawdę wyłącznie od nas zależy, co się w niej znajdzie.
W restauracjach, małe sałatki bez dodatku mięsa są podawane do innych dań. Jeżeli natomiast zawierają np. mięso z kurczaka, możemy traktować je jako oddzielne przekąski.
Na wierzchu sałatki ludzie zazwyczaj polewają ją dressingiem, czyli odpowiednio przygotowanym sosem. Jest to zazwyczaj mieszanina oliwy z dowolną kombinacją ziół i przypraw. W Europie Wschodniej, Centralnej  czy w Rosji często jednak spotyka się sałatki, które zamiast sosem, doprawiane są jogurtem, śmietaną czy majonezem.  Jednak jest to bardziej spowodowane tradycją niż wyszukanym smakiem.
Sałatka z grilowanym kurczakirm
Chrupiąca sałatka z grillowanym kurczakiem

dobra wódka-charakteryzacja

Dla większości osób smak wódki, o ile nie jest to wódka smakowa (gatunkowa), jest taki sam niezależnie od marki. Są jednak tacy, którzy smaki te bardzo dobrze rozpoznają, co więcej rozpoznają wysoką jakość owych trunków.Co jednak wpływa na to, że produkt konkretnego dystrybutora określany jest mianem „najlepsza wódka”?
Z pewnością liczy się cena. Za pół litra dobrej wódki z pewnością nie zapłacimy 15zł. Jednak cena może tu być jedynie pewnym ułatwieniem w wyborze wódek z odpowiedniej już półki. Nie oznacza to jednak, że jeżeli zapłacimy dużo, to na pewno trafimy na warty uwagi trunek. Jest kilka informacji na temat tego rodzaju alkoholu, które powinniśmy znać zanim udamy się do sklepu.
Pierwsze kryterium, które jest najważniejsze jeżeli chodzi właśnie o jakość wódki to proces destylacji wykorzystywany podczas produkcji. Biorąc pod uwagę to kryterium wyróżniamy wódki zwykłe, wyborowe, luksusowe, premium i superpremium. Kolejność wymienionych jakości wódek odpowiada temu, ile razy alkohol przechodził proces destylacji. I tak wódka zwykła jest dwukrotnie destylowana, wyborowa -trzykrotnie, luksusowa – czterokrotnie. Wódki premium poddawana są wielokrotnej destylacji i ich cena może osiągnąć nawet cenę ponad stu złotych za 0,7 litra. Te najdroższe to na przykład Chopin, Smirnoff Black czy Hevelius. Wódki typu superpremium również przechodzą wielokrotna destylację, jednak tym co odróżnia je od wymienionych wcześniej jest cena, która tu już zawsze przekracza sto złotych oraz specjalnie zaprojektowana butelka. Do tego wąskiego kanału dystrybucyjnego zaliczyć można takie marki jak, Pravda, Belvedere i wyborowa Equisite.
Z Tym kryterium należy jednak uważać ponieważ jakość wódki określana jest zawsze przez producentów. Często więc zdarza się, że wódka podwójnie destylowana dzięki swojej cenie i ekskluzywnej butelce może wydawać się klientowi wódką superpremium. Tak jest na przykład w przypadku wódki Potocki, która w Stanach Zjednoczonych klasyfikowana jest jako wódka luksusowa. Ogólnie jednak możemy przyjąć dwie zasady, im wódka droższa tym lepsza, a lepsza gdy najbardziej czysta, czyli wielokrotnie destylowana.
Wódki czyste dzielimy również ze względu na wykorzystaną w produkcji roślinę. Główny podział to wódki zbożowe, ziemniaczane i inne. Grupa tych pierwszych jest najliczniejsza ponieważ produkowane są z kukurydzy (Rain), jęczmienia (Finlandia), orkiszu Orkiszowa), żyta (Kasprowy) i pszenicy (Grey Goose). W grupie „inne” znajdują się wódki produkowane na bazie melasy trzcinowej, soi, winogron i tym podobnych.

czwartek, 23 czerwca 2011

Bakłażany z warzywami


Genialna uczta warzywna, jedynie tak można określić to danie. W taki sposób przyrządzone bakłażany zadowolą nawet najbardziej wybrednych. Świetna wegetariańska potrawa dla lubiących gotować i zjeść coś ekstra. Zapraszam! 
Składniki:
4-5 dużych bakłażanów
1-1,5 puszki pomidorów
2-3 łyżki groszku
garść fasolki szparagowej zielonej (3-4cm dł.)
garść oliwek
½ pora
½ selera lub 2-3 łodygi selera naciowego
1 pietruszka
1 papryka czerwona
1 papryka żółta
3-4 ząbki czosnku
kilka pieczarek (niekoniecznie)
Natka pietruszki i/lub kolendry
parmezan lub twardy żółty ser
Przyprawy (opcjonalnie): sól, pieprz kolorowy,curry/ kolendra w proszku, kumin rzymski
lub: sól, pieprz, bazylia, oregano
Czas przygotowania: 1h
Czas pieczenia: 1 h

Sposób przygotowania:
Farsz: Na początek kroimy czosnek w plasterki, a pora w grubsze krążki. Wrzucamy na kilka sekund czosnek, a za chwilkę pora na rozgrzaną oliwę i czekamy aż zmięknie. W tym momencie dobrze jest doprawić pora i czosnek, kolendrą i pieprzem, by wydobyć pierwszy aromat. Po chwili dorzucamy pokrojoną paprykę i dusimy pod przykryciem kilka minut. Seler i pietruszkę ścieramy na grubszych oczkach na tarce i dodajemy do duszących się warzyw. Seler naciowy obieramy i kroimy w drobną kostkę. Po kilku chwilach czas na groszek i fasolkę ( ja używam mrożonych, bo takie są najłatwiej dostępne) oraz pieczarki. Dodajemy szczyptę soli, trochę curry, pieprzu i kolendry. Dusimy je jeszcze kilka minut i wyłączamy.
W czasie, gdy warzywa się duszą, przygotowujemy bakłażany. Należy je dokładnie umyć, przepołowić wzdłuż i wydrążyć miąższ tak, by ścianki bakłażana miały 1-2 cm grubości. Środki kroimy w drobną kostkę lub paseczki i dodajemy do warzyw (można stopniowo w czasie krojenia dodawać je do duszących się warzyw). Na samym końcu dodajemy pomidory pokrojone w kostkę, zalewamy warzywa sokiem pomidorowym z puszki, dodajemy pokrojone oliwki, trochę zieleniny,jeszcze raz wszystko doprawiamy, i czekamy 5 min. Przyprawą, którą dodaję na samym końcu jest świeżo zmielony kumin rzymski i sól do smaku.
Piekarnik należy rozgrzać do 180-200 stopni oraz przygotować sobie blachę wyłożoną papierem do pieczenia, tak by bakłażany się do niej nie przykleiły.
Kiedy farsz jest gotowy, możemy nim napełnić po brzegi bakłażany i wstawiamy je do piekarnika na ok 40 min. Gdy widać, że bakłażany już dochodzą (tzn. marszczą się i widać, że są miękkie), posypujemy je z wierzchu startym serem i wstawiamy jeszcze na ok 10-15 min.
Smacznego!

Uwagi:
Ja bakłażanów po wydrążeniu nie solę, ani nie polewam sokiem z cytryny. Niesolone połówki nie są gorzkie (nie wiem skąd ten mit) i przez 0.5 h nie ściemnieją. Tyle potrzebujecie czasu, od momentu drążenia bakłażanów do momentu dokończenia farszu.

Farsz należy troszkę więcej posolić i doprawić, bo sam smak bakłażanów jest trochę mdły, ale nie polecam nadużywać soli. Ja za to nadużywam kolendry :)Jak ktoś nie ma kolendry, kuminu w proszku lub w ziarnach do zmielenia, niech doda więcej curry, gdyż w curry jest już kolendra mielona i kumin rzymski)

Bardzo wygodne w przygotowywaniu farszu jest naczynie typu wok. Warzywa powinny się dusić krótko i na średnim ogniu, ponieważ i tak będą pieczone w piekarniku o wysokiej temperaturze.

Proporcje podane w przepisie pozwolą nakarmić 3-4 osoby ;)

środa, 15 czerwca 2011

Gustowne paszteciki z mięsem


Składniki

Paszteciki mięsne
CIASTO DROŻDŻOWE: 
1 kg mąki (ja używam tortowej) 
kostka drożdży 
4 jajka 
szczypta soli 
ok. szklanki mleka 
kostka margaryny 
ok. 2 łyżek cukru 
FARSZ: 
ok. 1 kg karkówki bez kości 
2-3 cebule 
sól 
pieprz 
sucha bułka

Przygotowanie

Najpierw pokroić karkówkę na drobne kawałki (szybciej się piecze). Podsmażyć na oleju z cebulką. 
Później podlać wodą i dusić aż zmięknie. Co jakiś czas podlewać. Gdy już będzie miękka - odstawić żeby wystygła. Zmielić w maszynce do mięsa, bułkę namoczyć w zimnej wodzie i też zmielić z mięsem oraz cebulką. Wszystko doprawić solą i pieprzem. Gdyby farsz był za suchy dodajemy tłuszczyk z duszenia. 
Wyrabiamy ciasto drożdżowe. 
Wsypać mąkę do miski. Drożdże rozpuścić w letnim mleku + cukier (nie gorącym - bo zaparzą się drożdże i nie wyrośnie). Mąkę mieszać najpierw z jajami, powoli dolać rozczyn z drożdży i dalej mieszać, wyrabiać (najlepiej ręcznie). Do tego wlać rozpuszczoną, ostudzoną margarynę, zawsze do każdego ciasta dodaję szczyptę soli. I wszystko tak wyrobione leciutko podsypuję z wierzchu mąką, przykrywam ściereczką i rośnie jak szalone. (Ja odstawiam na 30 minut do wyrośnięcia.) 
Następnie wałkuję podłużne, nie za cienkie paski, nakładam wzdłuż farsz i zawijam w rulonik (tak jak na kopytka) i kroję w prostokąciki o długości 5-6-cm. 
Wszystkie smaruję rozbełtanym jajkiem i piekę w piekarniku ok.30 minut. 
Podawać z czerwonym barszczem. 

Głębia błękitu !

Składniki

50 ml likieru curacao blue 
100 ml świeżo wyciśniętego soku z grejfruta 
wytrawny szampan 
lód (może być pokruszony)

Przygotowanie

Do shakera wrzucić lód, likier, sok grejfrutowy i energicznie wstrząsnąć. Przecedzić do kieliszka i dopełnić mocno schłodzonym szampanem.
Błekitna glębia

Jak przyrządzić,,Barakudę"

Barracuda

Składniki

40ml białego rumu 
20ml likieru ziołowego 
60 ml soku ananasowego 
sok z cytryny 10 ml grenadyny 
wisienka do dekoracji

Przygotowanie

Rum,likier ziołowy,sok z ananasa i cytryny wymieszać w shakerze.Grenadynę wlać na dno szklanki.Napój wlewać powoli(po wypukłej stronie łyżeczki).Udekorować wisienką.

Kurczak w japońskim stylu.

Kurczak po japońsku

Składniki

1 kurczak 
2 łyżki posiekanego świeżego imbiru, 
1 łyżka posiekanego czosnku, 
4 łyżki sosu sojowego, 
4 łyżki mirinu, 
2 łyżki cukru, 
0,5 łyżeczki oleju sezamowego

Przygotowanie

Kurczka dzielimy na kawałki. Składniki marynaty dokładnie mieszamy. Następnie smarujemy mięso i zwijamy kurczaka w folię. Wstawiamy do lodówki przynajmniej godzinę. Następnie kurczka kładziemy na nagrzanym grillu i pieczemy z obu stron, smarując marynatą.

poniedziałek, 13 czerwca 2011

7 sekretów kuchni francuskiej

Co takiego jest w kuchni francuskiej, że cały świat o niej mówi, pisze i podziwia ją ?Zobacz, jakie to proste i zachęcające, no i wcale nie takie tajemnicze jakby się mogło wydawać.Sekret pierwszy : sezonowość produktów
Sekret pierwszy : sezonowość produktów

Jeżeli masz ogródek warzywny, to wiesz od razu o czym tu powiem. Bo każdy, kto ma plony w ogródku, przynosi je regularnie do domu, i za każdym razem jest to coś innego.
Na wiosnę mamy szczypiorek, natkę, rzodkiewkę, sałatę i smakują wyśmienicie, bo są młode, pachnące i takie inne od zimowego menu.
Francuska gospodyni urozmaica dania bo szuka tego, co właśnie pojawia się na targu, i co na pewno nie wędrowało tam z końca świata. Wiosną na każdym targu znajdziesz rabarbar, traktowany u nas, podobnie jak mirabelka, niemal jako chwast, bo rośnie wszędzie, bez pytania czy może. Pamiętam z dzieciństwa długie, kwaśne patyki, które maczałam w cukrze. Wszyscy mieliśmy taki podwieczorek „własnej roboty”. Tymczasem w kuchni francuskiej wyniesiony jest ten „chwast” to rangi wspaniałego dodatku do ciast. Kiedy robiłam pierwszą tartę z rabarbarem, myślałam w głębi duszy, że to jest dziwny pomysł i taka tartę może się da zjeść kiedy nie będzie nic innego. Tymczasem okazało się, że jest to deser tak wspaniały, że muszę się powstrzymywać, żeby go nie jeść codziennie. Nie ma wyglądu, ale nadrabia go smakiem, niepowtarzalnym. Podobnie mirabelki, które królują w najlepszych cukierniach Francji i Belgii. Kiedy pytałam o nie na polskim targu, jedna ze sprzedających powiedziała, że mi trochę pozbiera pod płotem, bo zwykle ona to wyrzuca... Gaspillage, czyli marnotrastwo.
Wypatruj na targu następne i następne warzywa i owoce i zobacz jaką masz ogromną ilość możliwości jeśli chodzi o różnorodność posiłków. Zanim zamienisz je na przetwory, pomyśl, co możesz z nich zrobić, nie bój się eksperymentować. Francuzki nie mają zahamowań jeśli chodzi o łączenie produktów. Wiele razy byłam zdziwiona prostymi i tanimi pomysłami, które już teraz sama stosuję w mojej domowej kuchni. W eleganckiej restauracji jadłam puree z ziemniaków i marchewki albo z ziemniaków i porów. Do tego obcięty nożyczkami pęczek rzeżuchy. A co dziwniejsze, im prostsze dania tym droższe niestety, ale w domu możesz zaszaleć. Ułóż sobie listę potraw z każdym z warzyw i owoców i eksperymentuj. Okaże się, że możesz codziennie jeść marchewkę i za każdym razem będzie smakować inaczej. Ugotuj w wodzie, na parze, usmaż w głębokim tłuszczu jak frytki, dodaj do ziemniaków, do duszonego mięsa, podaj jako surówkę itd.
Korzystaj z tego, że w sezonie warzywa i owoce mają niepowtarzalny smak i zapach, który tracą przy przechowywaniu.
Wypatruj nowości na targu, ja już widziałam rabarbar, zgadnij co będzie u mnie w niedzielę na deser ?...
   Ciąg dalszy nastąpi.......

Drinki


DSC00561 
RECEPTURA:                                                                      
60 ml. soku z pomarańczy
60 ml. soku z grapefruita
60 ml. soku z jabłek
20 ml. syropu miętowego

3 pierwsze składniki wymieszać w szklanicy barmańskiej przez 15 sekund.Przecedzić do szklanicy highbolowej napełnionej lodem, dodać syrop miętowy, dekorować.

"MINTONIC"
DSC00571
RECEPTURA:

40 ml. syropu cukrowego
10 ml. syropu miętowego
1szt. limonki
dopełniamy tonikiem
Do szklanicy wypełnionej w 1/3 lodem kruszonym umieszczamy limonkę pokrojoną w ósemki wraz z syropem cukrowym i miętowym, macerujemy mudlerem, następnie dosypujemy lodu kruszonego i uzupełniamy tonikiem.
                                                                           "SHAKE BANANOWY"
                                                                     DSC00559                    

RECEPTURA:

1szt. banana pokrojony w plastry
150 ml. mleka
40 ml. soku pomarańczowego
1 łyżka miodu pszczelego (syropu cukrowego 20 ml.)
15 ml. śmietanki
5 ml. syropu amaretto

Wszystkie składniki miksować w blenderze bez lodu na średnich obrotach przez ok. 20 sekund i przecedzić do szklanicy collinsowej lub do dużego kielicha.Dekoracja.

                                                       "ZACHODZĄCE SŁOŃCE"                 
DSC00560
RECEPTURA:

10 ml. syropu kokosowego
10 ml. syropu amaretto
10 ml. syropu grenadina
50 ml. śmietanki

Wszystkie składniki umieszczamy w shakerze, mieszamy a następnie przelewamy do oziębionego szkła koktajlowego.Dekoracja crusta z cukru.
"WIOSENNE PRZEBUDZENIE"
 DSC00562
RECEPTURA:
15 ml. syropu blue curacao
40 ml. soku z pomarańczy
40 ml. soku jabłkowego
40 ml.soku ananasowego

Wszystkie składniki shakerować z lodem i przecedzić do szklanicy collinsowej.
NA ZDROWIE!!!!!!!!!!!
Aby zrobić ciekawego drinka trzeba mieć dobrze zaopatrzony barek.Możliwość kombinacji jest nieograniczona.
Oto kilka moich drinków,które już sama wypróbowałam i naprawdę polecam!!!!