Wszystko o gotowaniu,pieczeniu,smażeniu i nietylko. Rodzaje win i innych trunków na rożne okazje.
Moje blogi
wtorek, 16 października 2012
czwartek, 7 czerwca 2012
przysmak kuchni francuskiej-ślimaki
Walory smakowe ślimaków ceniono już w czasach starożytnych, o czym świadczą wykopaliska archeologiczne. Uznawano je za afrodyzjaki i przypisywano im właściwości lecznicze.Obecnie ślimak jest jadany we Francji jako przystawka (l’entrée). Znany i jadany jest też w Belgii, Holandii, Portugalii, Hiszpanii, Japonii, Chinach i w krajach afrykańskich. Ślimaki przeznaczone na stoły są prawie wyłącznie hodowane – głównie ślimak winniczek i gatunek ślimaka aspersa. Mogą być przyrządzane przez gotowanie, pieczenie albo duszenie w sosie. Po francusku ślimak to escargot (m), dlatego też w wielu krajach termin ten jest zarezerwowany dla ślimaka przyrządzanego wg receptur francuskich.
Jest kilka sposobów wstępnej obróbki ślimaków, aby można je było później odpowiednio przygotować i podać na stół.
Ślimaki są głodzone przez 5-6 dni w drewnianej lub plastikowej przewiewnej skrzyni. Potem wkłada się je do naczynia warstwami i przesypuje solą, a następnie przepłukuje wodą. W ten sposób ślimaki pozbywają się dużych ilości śluzu i oczyszczają się. Na koniec wrzuca się je do gotującej wody z octem na 3-5 min. W ten sposób ślimaki zostają oddzielone od muszelek. Następnie małym widelczykiem ślimaki są wyciągane z muszelek i ponownie trafiają do gotującego się bulionu, aby ich mięso było odpowiednio miękkie i kruche. A muszelki zostają oczyszczone, jeśli mają posłużyć do serwowania ślimaków.
Wielu hodowców nie funduje ślimakom „głodówki”, ale karmi je przez kilka dni aromatycznymi ziołami (np. anyżem) i przepłukuje wodą. W ten sposób ślimaki się oczyszczają i jednocześnie przesiąkają ziołami. A potem gotuje się je jak w opisie powyżej.
Bardzo popularnym przepisem, według którego podaje się ślimaki jest : Beurred’escargots à la bourguignonne ( Ślimak w maśle na sposób burgundzki). Do masła dodaje się sól, pieprz, czosnek, cebulkę (albo szczypiorek) i drobno posiekaną pietruszkę. Można też eksperymentować i dodać do masła anyżu, albo musztardy.
Gdy połączymy wszystkie składniki, uzyskamy zieloną masę. Troszeczkę takiej masy wkłada się do oczyszczonej muszelki i w nią wciska się ugotowanego ślimaka. Całość podgrzewa się w piekarniku, do momentu, aż masa maślana będzie lekko roztopiona. Tak podane slimaki trzeba wyciągnąć sobie z muszelki i zjeść z kawałkiem bagietki.
Bon appétit !
niedziela, 1 stycznia 2012
Babeczki z kremem i owocami
Kruche ciasto:
- 1/2 kg mąki krupczatki
- 5 łyżek śmietany
- 3 żółtka
- 20 dag masła
- 10 dag cukru pudru
- proszek do pieczenia - porcja na 0,5 kg mąki
Wyrobić ciasto - jeśli jest zbyt gęste, dodać dodatkową łyżkę śmietany. Rozwałkować dość cienko (0,5 - 1 cm), wycinać krążki szklanką. Foremki na babeczki wysmarować roztopionym masłem (najwygodniej robić to pędzelkiem). Foremki wyklejać ciastem, nakłuć ciasto widelcem. Upiec na złoty kolor w temperaturze 180 st C.
Krem:
- 2 jajka (ja dałam same żółtka)
- 1/2 szklanki cukru
- sok z cytryny (ok. 1 łyżka, można dać ciut więcej, dzięki krem nie będzie mdły)
- 1 - 1,5 kostki masła
- ew. cukier waniliony
Jajka ubić z cukrem na parze, ostudzić ubijając. Utrzeć masło na puszystą masę. Ucierając, dodawać ubite jajka powoli, aby masa się nie zważyła. Na koniec ucierania dodać sok z cytryny.
Dekoracja:
Na dno upieczonej babeczki dajemy pół łyżeczki dobrego dżemu lub konfitury - najlepiej sprawdzi się kwaskowy, np. z czarnej porzeczki. Wokół dżemu wyciskamy krem. Dekorujemy galaretką i owocami. Zjadamy ze smakiem! :)
Uwagi techniczne:
Galaretkę trzeba przygotować dzień wcześniej, aby zdążyła stężeć. Użyć należy wówczas mniej (400 ml) wody. Warto wylać ją na jakąś blaszkę, aby łatwiej było ją kroić.
Z owoców polecam ananasa z puszki i słodkie mandarynki - koniecznie obrane!
Jeśli zaś dla kogoś przepis wydaje się zbyt czasochłonny, cały proces można rozbić na dwa dni: jednego dnia upiec babeczki, a drugiego je udekorować.
Subskrybuj:
Posty (Atom)